mazury noclegi, jazdy konne na mazurach, hotel mazury, tanie pokoje
Potrzebujesz pomocy?
Wyślij e-mail lub otwórz kontakt
Poznaj Saskowe Pierwsze Kroki
Zadzwoń +48 532 678 858

Co zabieramy na jazdę?

  • Obowiązkowo kask (można wypożyczyć na miejscu)
  • Kamizelkę ochronną (dzieci do 16 lat obowiązkowo)
  • Długie spodnie (bryczesy)
  • Buty "Sztyblety"
  • Czapsy
  • Dobry humor

Oprowadzanki

Nasze oprowadzanki są dla osób, które chciałyby zdobyć pierwsze szlify w jeździe konnej. Nie potrzebujesz żadnych umiejętności ani doświadczenia. Nasza instruktorka zapozna Cię z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i wprowadzi w piękny świat koni.

W trakcie 15-minutowej oprowadzanki zapoznasz się z jeździeckim stylem życia i zobaczysz, jak wygląda las z perspektywy końskiego grzbietu – to niezapomniane doświadczenie. To także doskonała okazja, aby zacząć budować relację z końmi i zdobyć pewność siebie w ich obecności.

Jazda na lonży

To propozycja przede wszystkim dla tych, którzy rozpoczynają swoją jeździecką przygodę. Instruktor prowadzący konia na lonży pomoże Ci bezpiecznie opanować podstawy jeździectwa, nauczy, jak utrzymać równowagę w siodle i jak współpracować z koniem w czasie jazdy, aby sprawiała ona przyjemność zarówno człowiekowi jak i koniowi. Lekcje na lonży pozwolą Ci również nauczyć się prowadzić konia w pożądanym kierunku i tempie, tak abyś to Ty mógł zdecydować, dokąd i jak szybko dojedziecie..

Na półgodzinną jazdę na lonży zapraszamy początkujących jeźdźców, którzy ukończyli 7 lat – górna granica wieku zależy już tylko od Ciebie.

Jazda po placu/hali

Jazdę na placu polecamy zarówno początkującym adeptom sztuki jeździeckiej, jak i tym, którzy pierwsze kroki na końskim grzbiecie mają już za sobą. Plac to doskonałe miejsce, żeby nauczyć się powodowania koniem w zakresie kierunku i tempa, wykonywać ćwiczenia pozwalające na lepsze utrzymanie równowagi na końskim grzbiecie we wszystkich trzech chodach oraz zdobywać pierwsze doświadczenia w skokach.

Początkujący jeźdźcy właśnie na placu, pod okiem instruktora nauczą się samodzielnie prowadzić konia, stosować pomoce jeździeckie tak, żeby koń „słuchał” i chciał współpracować. Ci bardziej doświadczeni mogą popracować nad udoskonaleniem dosiadu czy równowagi – kto jeździ ten wie, że jazdy konnej można, a nawet trzeba uczyć się przez całe życie.

W naszej stajni posiadamy zewnętrzny plac do jazdy, na którym można doskonalić jeździeckie umiejętności równocześnie napawając się widokami (las i pastwiska) i krytą ujeżdżalnię, która umożliwia jazdę nawet w deszczowe i mroźne dni. Dlatego w Sasku nigdy nie ma złej pogody, bo konno można jeździć niezależnie od aury. 45 minutowe jazdy na placu lub hali polecamy wszystkim, którzy rozpoczynają jeździecką przygodę, ale także tym, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności, aby efektywniej współpracować ze swoimi końskimi partnerami.

Wyjazdy w teren

Nasz Pensjonat i stajnia znajdują się w małej wsi położonej pośród lasów nad samym brzegiem jeziora, więc nasi goście każdego dnia mogą wędrować na końskim grzbiecie przez malownicze lasy i łąki. Jazdy w teren na pewno przypadną do gustu wszystkim, którzy lubią aktywnie spędzać czas na łonie natury. Podczas godzinnej przejażdżki można podziwiać zarówno piękne krajobrazy jak i dzikie zwierzęta, które licznie występują w naszej mało zaludnionej okolicy.

Pławienie

Kąpiel w jeziorze to doskonały sposób na upały. U nas możesz w dodatku wykąpać się z przyjacielem, oczywiście takim który ma cztery kopyta. Pływanie z końmi lub galop czy kłus w jeziorze to doskonały sposób na uprawianie jeździectwa w te dni, kiedy żar leje się z nieba i tylko woda pozwala przeżyć.

Z końmi kąpiemy się w jeziorze Sasek Mały, które zaczyna się tuż za stajnią i pastwiskami, albo wyjeżdżamy w teren i pławimy się w wodach nomen omen Konika 😊.

Rajdy konne

Rajd to znakomita rozrywka dla jeźdźców bardziej doświadczonych, którzy poruszają się samodzielnie we wszystkich trzech chodach i po godzinnej czy dwugodzinnej jeździe w teren wciąż czują niedosyt ruchu i końskiego towarzystwa. Takim gościom wiosną i jesienią proponujemy rajdy gwiaździste i zwiedzanie z siodła nieco dalszej okolicy z powrotami na nocleg do naszej stajni lub kilkudniowe wyprawy z noclegiem w zaprzyjaźnionych stajniach i gospodarstwach.

Przejażdżki bryczką

Każdy z naszych gości może mieć kontakt z końmi, nawet jeśli nie potrafi (albo jeszcze nie potrafi) jeździć wierzchem. Wycieczka po okolicy bryczką (a w śnieżne zimy także saniami) to niezapomniane doświadczenie. Jedziesz, ale zamiast smrodu spalin wdychasz zapach lasu, zamiast warkotu silnika słyszysz tylko odgłosy przyrody i tętent końskich kopyt. W takich warunkach możesz nie tylko podziwiać otaczającą Cię przyrodę, ale również usłyszeć własne myśli. A jeśli wolisz, możesz śpiewać z radości, nasze konie śpiewu się nie boją.

Karnety

Zapraszamy do zakupu karnetów jeździeckich, które możesz wykorzystać w ciągu dwóch miesięcy od nabycia lub podarować bliskiej Ci osobie. Poznaj szczegóły oferty - więcej równa się taniej.

Jazda konna

"Żadna godzina życia nie została zmarnowana, jeśli się ją spędziło w siodle".

Winston Churchil

Konie to niesamowicie piękne, majestatyczne i dumne zwierzęta. Od wieków towarzyszą ludziom i bez nich nasz świat byłby zdecydowanie mniej piękny. Konie to nasza pasja, mamy ich ponad siedemdziesiąt: trakeńskiej, które mają długą i bogatą historię związaną z Prusami Wschodnimi, wielkopolskie hodowane z myślą o ujeżdżeniu i skokach, rasy fryzyjskiej, ze względu na swoją maść nazywane „czarnymi perłami”, obok których urody trudno przejść obojętnie i inne równie piękne.

Nasze konie są zwierzętami pełnymi gracji i siły. Dzięki regularnym treningom są spokojne i przyjazne dla jeźdźca. To zrównoważone stworzenia. Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z końmi szybko przełamią swoje obawy. Nasi goście mogą samodzielnie przygotować konia do jazdy, zdobyć pierwsze jeździeckie szlify lub udoskonalić swoje umiejętności w tym pięknym sporcie. Mogą również poznać naszą malowniczą okolicę z wysokości siodła, ponieważ mamy wyznaczone przez Nadleśnictwo ścieżki do jazdy konnej.

Zapraszamy do Sasku na przygodę w siodle, nabywanie i doskonalenie umiejętności jeździeckich, bo „nie ma nic piękniejszego, niż jeździec jadący w harmonii z koniem, którego dosiada..."

Wycieczki w teren

Galopując konno przez leśne dukty z rozwianą grzywą, ledwo dotykając kopytami ziemi... wyglądają wtedy jakby unosiły się nad nią. Każdy fan jeździectwa wie, że to najpiękniejszy widok.

Jazda w terenie w okolicach Sasku Małego to niezwykła przygoda, która pozwala odkrywać ten urokliwy region - rzekę Sawicę, malowniczo meandrująca przez las i rozległe łąki, jeziora Sasek, Głęboczek oraz Konik, snujące się nad ich wodami mgły i otwierające się pomiędzy drzewami przestrzenie z przepięknymi widokami. Wymieniać można bez końca, ale i tak trzeba zobaczyć, żeby docenić...

Podczas wycieczek w okolicy Sasku Małego istnieje wiele szans na spotkanie dzikiej fauny. Jednym z najbardziej imponujących zwierząt, które można tu spotkać, są łosie. Te wspaniałe zwierzęta przemierzające lasy lub pływające w pobliskich mokradłach stanowią niezapomniany widok. Ponadto, szansa na zobaczenie saren, dzików, wilków, żurawi, a nawet orła bielika dodaje dreszczyku emocji podczas każdej jazdy w terenie.
Oczywiście, nie można zapomnieć o smokach (wilkach też)! Chociaż wiadomo - smoki są postaciami z baśni i fantazji, ale nasz prawdziwy świat w Sasku Małym i jego okolicach jest tak samo fascynujący i pełen magii, że wcale nietrudno sobie wyobrazić, że smoki też można tu spotkać. I wcale nie trzeba być dzieckiem, żeby w to uwierzyć :D

Gęste drzewa, szum wiatru i ścieżki wśród zielonej roślinności tworzą idealne warunki do jazdy w terenie.

W otoczeniu lasów rozpościerają się rozległe łąki, gdzie panuje spokój i harmonia, a cisza staje się naszym towarzyszem. Można tu cieszyć się widokiem falującej trawy, śpiewem ptaków i szumem delikatnie kołysanych kłosów. Można po nich galopować mając poczucie, jakby frunęło się nad ziemią.

Trening skokowy

Trening skokowy to niezwykle ekscytująca i dynamiczna forma treningu jeździeckiego, która pozwala doskonalić umiejętności w skakaniu przez różnego rodzaju przeszkody. Jest to nie tylko efektywny sposób na rozwijanie siły i zwinności konia, ale również na doskonalenie umiejętności jeździeckich.

Zadaniem jeźdźca jest skierowanie konia wprost na przeszkodę, a konia – pokonanie jej bez zrzucenia drąga. Wymaga to doskonałej komunikacji między jeźdźcem a koniem, precyzji i skupienia. Każdy udany skok to powód do dumy i motywacja do dalszego rozwoju. Żeby bezpiecznie skakać wysoko, trzeba jak ze wszystkim – zacząć od podstaw, czyli drągów.
Drągi ułożone na ziemi, w różnych odległościach i różnych konfiguracjach wymagają od jeźdźca i konia skupienia. Jeździec doskonali swoje umiejętności w zakresie precyzyjnego stosowania pomocy, obliczania dystansu i miejsca odbicia, tak aby zachować kontrolę nad koniem, pozwalającą odpowiednio go prowadzić, żeby uniknąć dotknięcia drąga. Dla koni to ćwiczenie doskonalące równowagę, skupienie i odpowiadanie na pomoce wykorzystywane przez jeźdźca.

Cavaletti, czyli niskie przeszkody, a raczej drągi ułożone na niewysokich podpórkach. Jeździec i koń pokonują serię takich niskich przeszkód, podobnie jak drągi układanych w różnych odległościach. Skupienie i równowaga to klucz do sukcesu przy wykonywaniu tego ćwiczenia

Przychodzi czas na „prawdziwe” przeszkody, takie jak koperta, stacjonata czy okser.

Koperta to przeszkoda składająca się z dwóch skrzyżowanych drągów, które mogą być ustawione pod różnym kątem. Jeździec musi odpowiednio ocenić ich rozstawienie i wykonać skok, który umożliwi mu płynne i bezpieczne pokonanie przeszkody.

Stacjonata czyli przeszkoda wysoka. Drągi umieszcza się na stojakach, na których można regulować ich wysokość w zależności od doświadczenia pary jeździec koń. Jeździec musi zadbać o odpowiednie tempo najazdu i miejsce odbicia, aby koń mógł przeskoczyć przeszkodę i uniknąć zrzucenia drąga.

Okser to przeszkoda szeroko – wysoka przypominająca dwie stacjonaty ustawione jedna za drugą. Im szerszy okser, tym trudniej go pokonać i tym większego doświadczenia wymaga jego „czyste” pokonanie.

Triple bar to przeszkoda szeroko – wysoka, złożona z trzech par stojaków i drągów zawieszonych na różnych wysokościach, ustawionych od najniższego do najwyższego. Trudność pokonania tej przeszkody polega na konieczności bardzo precyzyjnego i bliskiego miejsca odbicia tak, aby przeszkoda wpisała się w parabolę lotu konia.

Galopowanie jest nieodzownym elementem treningu skokowego, ponieważ pozwala koniowi na rozwinięcie odpowiedniej prędkości i impetu przed skokiem. To podstawowy chód w skokach przez przeszkody i umożliwia koniowi pokonanie większych odległości w bardziej dynamiczny sposób. Jeździec musi doskonale kontrolować tempo galopu i być w stanie odpowiednio dostosować je do wymagań danej przeszkody.

Trening skokowy to fascynująca podróż w świat profesjonalnych umiejętności jeździeckich.

Poprzez systematyczne doskonalenie techniki, budowanie siły i zwinności konia oraz rozwijanie precyzji i kontroli jeźdźca, można osiągnąć wyjątkowe rezultaty w skokach przez przeszkody. Trening skokowy to piękno współpracy jeźdźca i konia i wspólne ich doskonalenie, aby móc pokonywać coraz większe wyzwania i coraz wyższe przeszkody.