mazury noclegi, jazdy konne na mazurach, hotel mazury, tanie pokoje
Potrzebujesz pomocy?
Wyślij e-mail lub otwórz kontakt
Poznaj Saskowe Pierwsze Kroki
Zadzwoń +48 532 678 858

Polecamy atrakcje w regionie

Warmia i Mazury to regiony nie tylko ciekawe krajobrazowo i turystycznie, ale również pod względem historycznym. Świadomie piszemy regiony, a nie region, bo choć dzisiaj tworzą jedno województwo, to historycznie różniło je wszystko – język, wyznanie, urodzajność gleb, krajobraz i architektura.

Ta inność jest fascynująca, dlatego warto podczas pobytu w naszym pensjonacie poświęcić nieco czasu i poznać najciekawsze miejsca zarówno na Warmii jak i na Mazurach. Jest ich całe mnóstwo i wszystkich nie jesteśmy w stanie wymienić, ale gościom zainteresowanym poznawaniem okolicy i jej historii bardzo chętnie służymy radą i podpowiedzią, co jeszcze można u nas ciekawego zobaczyć.

Miejsce rozsławione przez samego Henryka Sienkiewicza w jego „Krzyżakach”. Pomiędzy dwoma jeziorami stała tu kiedyś drewniana pruska strażnica wzniesiona w połowie XIV wieku, w miejscu której Krzyżacy 30 lat później postawili murowany zamek. Obecnie możemy zobaczyć trzy zrekonstruowane skrzydła, ruiny i kwadratową wieżę zwaną Jurandową, w której według powieści Sienkiewicza więziono Juranda ze Spychowa. W odbudowanej części zamku mieści się dziś oddział Muzeum Warmii i Mazur.
Na szczycieńskim rynku stoi zabytkowy Ratusz. Został on zbudowany w 1937 roku, jego autorem jest Kurt Frick. Styl tego ratusza przypomina styl w jakim budowano zamki obronne. Budynek ma wewnętrzny dziedziniec oraz wieżę o wysokości 46 metrów. Przed dziedzińcem stoi popiersie Henryka Sienkiewicza.
Jednym z najcenniejszych zabytków architektury Szczytna jest barokowy kościół ewangelicko-augsburski zbudowany w 1718 roku, w miejscu XV wiecznej, drewnianej świątyni. Wieża kościoła ma aż pięć kondygnacji, wewnątrz na uwagę zasługuje ołtarz, ambona i XVII wieczna chrzcielnica.
Przy ulicy Marii Konopnickiej stoi pochodząca z połowy XIX wieku drewniana chata mazurska, w której można zobaczyć dany układ pomieszczeń i przekonać się, jak dawniej żyli rybacy z Mazur. Przed chatą wystawione są do oglądania starodawne sprzęty rybackie oraz przedmioty codziennego użytku.
Założony w 1815 roku przy obecnej ulicy Łomżyńskiej cmentarz żydowski był przeznaczony dla wyznawców judaizmu zamieszkujących Szczytno i pobliskie miejscowości. Pomimo, że po drugiej wojnie światowej został zdewastowany, to wciąż jest najlepiej zachowanym kirkutem na Warmii i Mazurach. Do dziś zachowało się 70 macew z czytelnymi napisami i około 200 obramowań grobów.
Wiele polskich miast ma swoje charakterystyczne symbole, w Szczytnie takim symbolem są Mazurskie Pofajdoki. Są to zabawne figurki skrzatów, ich nazwa wzięła się stąd, że dawniej na Mazurach nazwą Pofajdok określano postrzelonego i roztrzepanego mieszkańca Mazur, stąd też taka nazwa dla tych skrzatów.Najbardziej popularne skrzaty noszą nazwy: Jeździec, Rabuś, Zielarz, Biznsesmen, Ornitolog, Obieżyświat, Policjant oraz Strażak.
W graniczącej ze Szczytnem miejscowości Olszyny znajduje się muzeum rolnicze. Można w nim zobaczyć tradycyjną chłopską chatę, sprzęty rolnicze i przedmioty codziennego użytku. Przy muzeum odbywa się również słynny na całą okolicę targ staroci (w każdą niedzielę) oraz pokazy lokalnego folkloru.
Dawne lotnisko wojskowe w Szymanach zostało wyremontowane w 2016 roku od tego czasu funkcjonuje jako Międzynarodowy Port Lotniczy Olsztyn – Mazury. Znajduje się 6 km. od naszego Pensjonatu i stanowi atrakcję przede wszystkim dlatego, że można do nas przylecieć samolotem 😊. Oczywiście warto również zobaczyć ładny nowoczesny budynek, napić się dobrej kawy i popatrzeć na startujące czy lądujące samoloty.
Wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku kościół szachulcowy z kwadratową wieżą jako kościół ewangelicki. W 1818 roku parafia ewangelicka w Jerutkach była drugą co do wielkości (zaraz po Szczytnie) parafią ewangelicką na Południowych Mazurach. Po zmniejszeniu populacji ewangelików na skutek migracji Niemców kościół przekazano katolikom. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się zabytkowy cmentarz i plebania, na której w 1802 roku gościł król pruski Fryderyk Wilhelm wraz z małżonką Luizą.
Klon to typowa mazurska wieś z zachowaną zabudową drewnianą z XIX wieku. Wjeżdżając do wsi można mieć poczucie, że czas cofnął się o niemal dwieście lat, bo zarówno układ wsi jak i domostwa są w większości oryginalne i pochodzą z tamtego okresu.
Późnogotycki budynek pochodzi z 1390 roku i jest najstarszym kościołem na Mazurach. Przebudowywany w drugiej połowie XVII wieku, zyskał krytą gontem wieżę i barokowy ołtarz przedstawiający Świętą Trójcę w otoczeniu ewangelistów oraz Ostatnią Wieczerzę. W sezonie wakacyjnym w kościele odbywają się koncerty muzyki sakralnej.
Filialny kościół parafii w Pasymiu, w którym również organizowane są koncerty muzyki sakralnej. Pierwszy kościół ewangelicki w tym miejscu został zbudowany w 1385 roku, spłonął i został odbudowany w latach 1693 – 1695 z zachowaniem murów będących pozostałością dawnej świątyni, wyraźnie widocznych do dziś. Ołtarz w kościele jest starszy niż sam budynek i pochodzi z końca XVI wieku.
XIV wieczna, gotycka budowla, która jest obecnie jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni w Polsce. Budowla powstała jako zamek kapituły warmińskiej i na początku XVI wieku jako zarządca mieszkał w nim Mikołaj Kopernik, pozostała po nim tablica astronomiczna wykonana w 1517 roku i umieszczona na ścianie krużganka oraz jedyny w Polsce inkunabuł medyczny z biblioteki słynnego astronoma. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur i jest dostępny do zwiedzania przez cały rok.
Zlokalizowane w centrum miasta to miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić, będąc w tym mieście. Na zwiedzających czeka moc atrakcji wsparta najnowocześniejszymi technologiami. W Planetarium znajduje się sala projekcyjna, w której oglądający spędzą niesamowite chwile oko w oko z kosmosem i jego zakamarkami. Wszystkie filmy posiadają również angielską ścieżkę dźwiękową, a niektóre niemiecką, francuską lub rosyjską – przy zakupie biletów należy poprosić o słuchawki z odpowiednią wersją językową.

W obrębie obiektów Planetarium znajduje się także Obserwatorium, które jest zlokalizowane w przepięknym zabytkowym budynku wieży ciśnień. Niezwykłe pokazy nocnego nieba, poszukiwanie meteorytów, a także interesująca ekspozycja ulokowana w budynku z pewnością wniosą ogromną dawkę wiedzy i nie pozwolą się nudzić nawet przez chwilę.
Bazylika konkatedralna w Olsztynie została wybudowana na przełomie XIV i XV wieku, później kilkukrotnie rozbudowywana. W wnętrzu kościoła można podziwiać średniowieczne tabernakulum z gotycką kratą i renesansową dekoracją malarską, barokową chrzcielnicę i pochodzące z tego samego okresu figury świętych, tron biskupów warmińskich. W kościele znajdują się również odrestaurowane organy, na których na przełomie XIX i XX wieku grał kompozytor Feliks Nowowiejski pełniący tu funkcję organisty i przywiezione wprost z Gniezna relikwie św. Wojciecha.
Muzeum Przyrody w Olsztynie jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur i gromadzi eksponaty związane z fauną regionu, która jest zaliczana do jednych z najbogatszych faunistyczne regionów w Polsce.

Na ekspozycji „Zwierzęta Warmii i Mazur” zobaczymy ponad 250 gatunków zwierząt zamieszkujących region. W muzeum przyjrzymy się z bliska m.in. największemu ssakowi lądowemu – żubrowi, orłom, zagrożonym wyginięciem kraskom, żółwiom błotnym i wielu innym gatunkom. W Muzeum Przyrody w Olsztynie są również organizowane wystawy czasowe związane z fauną występującą nie tylko na terenie regionu. Dla dzieci i młodzieży przygotowano ciekawe lekcje i warsztaty muzealne, a także konkursy plastyczne.
Położony w Puszczy Piskiej, na obszarze Mazurskiego Parku Krajobrazowego, na śródleśnych łąkach, co umożliwia zwierzętom życie w naturalnych warunkach. Większość zwierząt jest oswojona, dlatego odwiedzający mogą wejść na niektóre wybiegi, a nawet mogą je karmić, głaskać i podziwiać z bliska. Ważnym zadaniem parku jest także ochrona ginących gatunków. W tym miejscu możecie odbyć wycieczkę edukacyjną, podczas której będziecie mogli zobaczyć zwierzęta z bliska. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i może potrwać do półtorej godziny, ponieważ trasa mierzy ok. 2 kilometrów.
Do Leśniczówki Pranie, w której przebywał przez jakiś czas w 1950 r. Konstanty Ildefons Gałczyński, warto zajrzeć i przyjrzeć się miejscu, gdzie powstały takie dzieła, jak „Niobe”, „Wit Stwosz” czy „Kronika Olsztyńska”. W leśniczówce znajduje się dziś muzeum Gałczyńskiego, wśród eksponatów znajdziemy przedmioty osobiste Gałczyńskiego, pamiątki rodzinne, zdjęcia, rękopisy, pierwsze wydania książek, księgozbiór, dawne gazety, a także liczne karykatury wykonane przez znanych artystów grafików.

Oprócz udostępniania dla zwiedzających pamiątek po Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim muzeum tętni życiem artystycznym. Odbywają się tutaj m.in. poranki poetyckie, koncerty „Muzyka u Gałczyńskiego”, coroczne wydarzenie „Poezja u Gałczyńskiego”, festiwale, konkursy związane z poetą oraz wiele innych imprez kulturalnych.
Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów znajduje się w dawnym domu rodzinnym Walentyny i Marii Dermackich, które były założycielkami muzeum. W obiekcie znajdziemy ogromną kolekcję figurek ceramicznych przedstawiających postaci świętych, literackie, historyczne, noblistów, a także przybliżające scenki z życia na wsi.

Ciekawą ekspozycję stanowi kolekcja figur i obrazów rzeźbionych w drewnie, a także mebli, sprzętów domowych i naczyń używanych dawniej w wiejskich domach. W muzeum odbywają się także warsztaty lepienia z gliny, ciekawe animacje dla dzieci i młodzieży, a także spotkania i zabawy przy ognisku.
Rezerwat powstał dla ochrony środowisk torfowych, na których znajdują się jeziorka dystroficzne (zwane diabelskimi) z pływającymi wysepkami. Po drodze do rezerwatu z miejscowości Krutyń warto obejrzeć pomniki przyrody:

- liczący 370 lat dąb krutyński

- mazurski dąb bartny, na którym do 1978 roku gnieździły się pszczoły

- zakochana para – 270 letnia sosna i 160 letni dąb splecione razem niczym w miłosnym uścisku
Zamek w Nidzicy istniał już w XIII wieku jako drewniana warownia, sto lat później postawiono w tym miejscu budowlę z cegieł na kamiennym fundamencie. Burzliwa historia związana z wojnami krzyżackimi spowodowała, że zamek był wielokrotnie burzony i odbudowywany. Renowację do obecnego stanu przeprowadzono po II wojnie światowej.

W scenerii sal zamkowych organizowane są koncerty, wernisaże, konferencje, bankiety, biesiady i bale. W budynku znajduje się muzeum, galeria, dom kultury, biblioteka i klub uzdrowiskowy. Zamek dopiero niedawno wyposażono w oświetlenie, dlatego warto go obserwować nocą. Kompleks otoczony jest również gęstym parkiem.
Skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku to aż 94 ha żywej lekcji historii związanej z kulturą wsi Warmii, Mazur, Powiśla oraz Małej Liwy.

Na terenie skansenu zgromadzono budynki mieszkalne, przemysłowe, sakralne oraz gospodarcze z XIX i XX w. Wewnątrz nich znajdują się liczne eksponaty przedstawiające życie codzienne gospodarzy, a także przyrządy związane z tradycyjnymi metodami pracy na roli i w warsztatach.

W trakcie licznych wydarzeń organizowanych na terenie Skansenu – Muzeum Budownictwa Ludowego turyści mogą uczestniczyć w piknikach i warsztatach przybliżających m.in. prace gospodarskie.
Pomiędzy wsiami Wały i Zimna Woda, po południowej stronie drogi na odcinku 3 km, ciągną się w lesie tajemnicze nasypy, czasami jeden, czasem dwa równoległe. Prawdopodobnie niegdyś pomiędzy nimi była fosa. Są to pozostałości umocnień datowanych na XI-XIII w., budowanych w celu obrony Mazowsza przed najazdami ze strony Prusów.

Później wyznaczały one granicę Korony Polskiej i państwa Zakonu Krzyżackiego. Obecnie wały mają wysokość ok. 1,5 m. Technika ich budowy polegała prawdopodobnie na obsypywaniu ziemią konstrukcji z drewna. Miejscami były wzmacniane palisadą z bali i strażnicami. Pełniły swoją rolę do 1343 r., kiedy to porozumienie między Polską a Krzyżakami przesunęło granicę kilkanaście kilometrów na południe na rzekę Orzyc.
Generał Aleksander Samsonow dowódca armii rosyjskiej w I wojnie światowej po przegranej bitwie pod Tannenbergiem (Olsztynkiem) został porzucony przez swoich towarzyszy w lesie niedaleko Wielbarka i w nocy z 29 na 30 sierpnia 1914 roku popełnił samobójstwo.

Ciało znaleźli i pochowali niemieccy robotnicy leśni. Grób męża rok po wojnie odnalazła Elżbieta Samsonowa, ekshumowane ciało wywiozła do rodzinnego majątku męża na Ukrainę, a w miejscu jego śmierci i pierwotnego pochówku postawiono pomnik.
80km - trasa rowerowa prowadzi przez malownicze krajobrazy naszej Mazurskiej Krainy oraz ciekawie usytuowane miejscowości. Na terenie tym zachowały się obiekty związane z działalnością militarną: cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, związane z licznymi potyczkami we wrześniu i październiku 1914 r., fragmenty urządzeń militarnych z okresu II wojny światowej - bunkry, okopy i rowy przeciwczołgowe.

Szlak rozpoczyna się w Nidzicy i prowadzi przez miejscowości: Nibork, Dobrzyń, Żelazno, Bujaki, Brzeźno Łyńskie, Bolejny, Kurki, Natać Duża, Jabłonka, Zimna Woda, Wały, Muszaki (gm. Janowo), Módłki, Magdaleniec, Piotrowice, Zagrzewo, Siemiątki, Kanigowo, Borowy Młyn, Olszewo, Piątki, Nidzica.
Pierwsze pisemne zapiski o wsi pochodzą z 1343 roku (wówczas funkcjonowała pod nazwą Ruda), wydobywano tu rudę darniową i rzeką Omulew spławiano ją do Malborka. Późniejsza nazwa – Małga pochodzi od staropruskiego Malien (czyli Omulew). Wieś rozwijała się prężnie ze względu na bogactwo rudy, którą jeszcze do dziś można gołym okiem wypatrzyć w glebie, była tu kuźnica żelazna, karczma, a oprócz hutnictwa spora część mieszkańców trudniła się bartnictwem.

Pod koniec XVIII wieku Małga należała do grupy największych wsi powiatu nidzickiego pod względem liczby mieszkańców. W 1579 roku wybudowano tu drewniany kościół ewangelicki będący filią parafii w Jedwabnie, a w latach 1900 – 1902 w jego miejscu powstała budowla murowana. Co ciekawe, pod koniec XIX wieku zdecydowaną większość parafian stanowili w Małdze Polacy (881), Niemców było zaledwie 30.

W 1807 roku okolica Małgi była terenem działań wojennych, jedna z najkrwawszych i najbardziej chlubnych bitew Polaków, 12 maja 1807 roku otoczony przez kozaków oddział Jana Krukowieckiego bronił się wedle rozkazu: „bronić się jak Polakom należy, do ostatniego człowieka” i nie poddał się do nadejścia odsieczy. W styczniu 1945 roku do Małgi wtargnęły wojska radzieckie dokonując zbrodni na miejscowej ludności, połowa zabudowań we wsi została spalona.

W 1953 roku wysiedlono Małgę i kilka wsi: Piec, Ulesie, Sadek, Retkowo i Rude Wały i stworzono na ich terenie poligon, który zajmował powierzchnię około 12 tys. ha i funkcjonował do 1993 roku. Obecnie na terenie dawnego poligonu powstał rezerwat przyrody, zagnieździły się nawet wilki, ale wciąż można oglądać malownicze ruiny wsi Małga szczególnie urokliwe w maju, kiedy kwitną i pachną bzy.
W tym niezwykłym rezerwacie można zobaczyć, jak „rodzi się rzeka”, z małych strumyczków powstaje tam Łyna – największa rzeka regionu. Wszystko to w otoczeniu unikatowej przyrody i atmosfery rodem z baśni. Wkraczając do rezerwatu człowiek znajduje się w innym świecie, w którym rządzą odwieczne prawa natury. Po drodze do rezerwatu warto zajrzeć do miejscowości Łyna, obejrzeć kościół z 1726 roku z drewnianą wieżą i cmentarz wojenny z I wojny światowej.
Niewielkie Wojnowo jest wsią niezwykle ciekawą pod względem wyznaniowym, gdyż przez wiele lat w zgodzie żyli tu wyznawcy czterech religii: prawosławni, staroobrzędowcy, katolicy i ewangelicy. Ślady tej religijnej różnorodności zachowały się do dziś.
Staroobrzędowcy, inaczej zwani filiponami to odłam kościoła prawosławnego, który w XVII wieku odmówił przyjęcia reform Nikona I. Jego wyznawcy musieli uciekać z Rosji i od 1836 roku zaczęli się osiedlać między innymi na Mazurach.

W miejscu pustelni nad jeziorem Duś powstał żeński klasztor (molenna), a tuż obok cmentarz staroobrzędowców. 8 kwietnia 2006 roku zmarła ostatnia zakonnica, ale przepiękny klasztor można zwiedzać.
Monaster Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest żeńskim klasztorem prawosławnym, wciąż czynnym (po krótkiej przerwie w jego funkcjonowaniu). Na jego terenie znajduje się przepiękna, drewniana cerkiew, która jest udostępniona do zwiedzania.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji naszego regionu, bo musielibyśmy napisać przewodnik (być może kiedyś rozpoczniemy taki projekt 😊). W okolicy znajduje się o wiele więcej ciekawych i bliskich naszym sercom miejsc, które zawsze chętnie polecimy naszym Gościom.

Zapraszamy do naszego pensjonatu, który stanowi doskonałą bazę wypadową dla wycieczek krajoznawczych czy poszukiwania śladów historii Mazur.